Curve nu apare în setările NFC

Salut!
Nu pot plăti contactless cu telefonul meu P40 Lite.
Din ce am văzut, alte persoane cu un telefon ca al meu (tot P40 Lite sau cu alt telefon fără GMS) pot face asta.
Presupun că motivul este că nu am Curve setat drept “Default NFC payment app”.
Dacă țin apăsat pe butonul NFC, mă duce la setările NFC. De acolo, în mod normal, trebuia să setez Curve însă nu îmi apare acolo (ING HomeBank apare)

Ce e de făcut? Am încercat să reinstalez aplicația, să dau reboot telefonului… altceva nu știu ce să mai încerc.

Mersi anticipat!

Salut,

Se pot face plati folosind NFC doar folosind Google Pay. Cardul CURVE nu are build-in plata cu NFC (de exemplu cum are aplicatia ING). Functioneaza ca si plata NFC folosind Revolut. NFC cu Revolut iti merge?

Bafta!

Din câte am văzut în review-urile Curve pe AppGallery, sunt persoane cu telefon ca al meu (fără Google Mobile Services) care pot efectua plăți cu NFC.

Nu folosesc Revolut.

:thinking: :point_down:t2: :smiley: :wink:

https://help.curve.com/en_us/what-is-curve-pay-Skw9tMH7K

https://help.curve.com/en_us/getting-started-with-curve-pay-SJRY5GBXK

To be able to use Curve Pay you need to enable it in the Curve Pay app, either when you’re creating a new account (new Curve customers) or by tapping the “Enable Curve Pay” button in the “Account” tab (existing customers).

Salut! Mulțumesc pentru răspuns. Am citit deja acel articol și am căutat acel buton. Problema este că mie nu îmi apare, nu găsesc acel buton pentru activarea Curve Pay. Problema nu este de la faptul că nu apare Curve în lista pentru aplicatii de plată NFC?

Nu, problema este că nu aveți acel buton în aplicația Curve. Ca urmare, nu puteți adăuga Curve la lista metodelor de plată NFC. Ați descărcat cea mai recentă versiune a aplicației Curve din galeria de aplicații Huawei?

Da, am ultima versiune. De cand am Curve s-au facut 4-5 update-uri si niciun update nu a ajutat…

Ce se întâmplă dacă dezinstalezi temporar aplicaţia ING HomeBank?

Deja am dezinstalat-o. Dacă nu mai am HomeBank instalat, nu mai apare nimic în listă însă nici plata NFC nu funcționează… Eroarea de la POS este “Please insert card”

Mai jos sunt câteva motive pentru care s-ar putea să nu funcționeze.

https://help.curve.com/en_us/what-is-curve-pay-Skw9tMH7K

You can use Curve Pay on Huawei devices supporting contactless payments.

Important! You won’t be able to use Curve Pay if:

• You’re using a rooted Android device.
  • You don’t have biometrics or screen lock enabled on your phone.
  • You don’t have the contactless Near Field Communication (NFC) feature enabled on your phone.

Dacă acest lucru nu se aplică, atunci aș contacta asistența Curve (support@curve.com) în limba engleză. Deși am îndoielile mele dacă vă pot ajuta cu asta.

Nu se aplică la mine.
Am încercat să mai fac o plată NFC cu telefonul ( nu a functionat ) și am primit notificarea asta:

“declined … Your curve card’s contactless limit has been reached. Please use chip & pin instead for this transaction”

În acest caz, faceți ceea ce vă spune mesajul. Utilizați cardul Curve cu Chip&Pin și apoi încercați din nou să plătiți prin NFC.

Am încercat din nou. Prima data an platit folosind carsul fizic, am introdus pinul si plata a functionat. Apoi, am incercat sa platesc ceva folosind telefonul, prin NFC. POS-ul a zis iar “Please insert card” si am primit iar acea notificare “Contactless limit has been reached”.

Am trimis un mail la support@curve.com si astept raspuns.
Am contactat Huawei Support si astept si de acolo un raspuns in legatura cu aceasta problema.

Mai ai alte sugestii… ce as mai putea încerca? Oare de la ce o fi?

Mersi!

Acest mesaj sugerează că cardul Curve nu a fost adăugat la NFC al telefonului Huawei.

Nu prea înțeleg acest mesaj. Folosirea telefonului pentru a plăti fără contact nu ar trebui să aibă nimic de-a face cu limitele fără contact ale cardului Curve.

Nu în acest moment. Sunt foarte curios de răspunsul de la Curve support rn Huawei support. Ține-ne la curent!

Trebuie să fie de la faptul că nu apare Curve la setările “Default NFC payment app”

Mulțumesc pentru mesaje! Voi reveni cu actualizari indată ce le voi primi! Sănătate!

1 Like

@ptr.lendvai

Salutare. Update-ul 2.89.0 ce tocmai a ieși a rexolvat problema. În sfârșit pot plăti cu telefonul la POS! Mersi mult de ajutor și îți doresc o viață frumoasă!

2 Likes

This topic was automatically closed 7 days after the last reply. New replies are no longer allowed.