Dziwne zwroty ze sklepów

Cześć,

Nie bardzo rozumiem co się wydarzyło ze zwrotami pieniędzy ze sklepów internetowych. Jednego dnia zwrot został przesłany na kartę, z której była dokonana płatność (Nest), a drugiego dnia nie. W dodatku zwroty mam podane w funtach.

O co tu chodzi?

image0

Cześć! Rzeczywiście, ostatnio trochę zamieszania ze zwrotami tu było. :sweat_smile:

Jak pewnie wiesz, pod koniec czerwca Curve miało kilkudniową przerwę w działaniu związaną z problemami firmy Wirecard Card Solutions, która straciła licencję na świadczenie usług pieniądza elektronicznego. Curve korzystało z tych usług, ale szczęśliwie jednocześnie prowadzili prace nad przenosinami do własnego systemu. Prace te zostały znacznie przyspieszone po tym incydencie. Oznaczało to jednak konieczność odbudowania technologii przetwarzania płatności, w tym Go Back in Time i, no właśnie, zwrotów.

Dlatego teraz równocześnie działają dwa systemy obsługi zwrotów.

  • Stary system, który dotyczy płatności przetwarzanych przez Wirecard, działa jak zawsze. Czytaj: system Curve po otrzymaniu obciążenia zwrotnego od sprzedawcy próbuje dopasować je do płatności na jednej z kart i przekierowuje środki na właśnie tę kartę. Jeśli system nie potrafi rozpoznać, której płatności dotyczy zwrot, kontaktuje się z tobą support i docelowo pieniądze trafiają tam, gdzie chcesz.
  • Nowy system zwrotów powstał w ramach technologii własnej Curve, niezależnej od Wirecardu. Każda płatność, która wraca na twoją kartę Curve, jest przekazana jako doładowanie karty Curve Cash. W ten sposób zwroty są rozliczane dużo szybciej i możesz je od razu wydać. Jeśli nie chcesz ich wydawać przy użyciu Curve, bo np. potrzebujesz zrobić przelew, w ciągu kilku dni ma powstać możliwość przeniesnienia środków z Curve Cash na dowolną z kart wpiętych do Curve.

Kilka osób zwróciło uwagę już na tym forum na problem z tym, że Curve Cash jest rozliczana w funtach i osoby z innych krajów mogą stracić na przewalutowaniu. Curve zapewnia, że jeśli straciłeś pieniądze z tego powodu, możesz do nich napisać o zwrot poniesionych kosztów. Trwają pracę nad tym, żeby każdy docelowo rozliczał Curve Cash w lokalnej walucie, a nie tylko w funtach. Zaproponowano też pomysł, aby Curve Cash była wielowalutowa. Mimo to możesz na niego zagłosować.

Sprawdź, czy zwroty Twoich płatności pojawiły się na Curve Cash (w tym samym miejscu, gdzie dostałeś £5 za założenie konta, jeśli założyłeś konto z polecenia znajomego).

2 Likes

Tak, jestem na bieżąco z sytuacją Wirecard Card Solutions i czytałem także bloga Curve na ten temat. Dzięki za wyjaśnienie! :slight_smile:

1 Like