Letiltott PIN kód - Blocked PIN code

Sziasztok!

A feleségem sajnos rosszul írta be a kártya pin kódját és most nem tudom használni csak internetes fizetésre, az apple pay is letiltotta a kártyát és a jó PIN kóddal sem működik. Annak már utána olvastam, hogy ATM-ben kell PIN kódot változtatni. Tegnap 3 ATM-nél is voltam, de az új PIN megadása után hibaüzenetet kapok. (több bank AMT-jét is próbáltam, a PIN 4 jegyű volt, ahogy a leírásban szerepelt és más számokat is próbáltam) A Supportot hiába keresem nem írnak vissza, hiába vagyok metal csomagban. A kártyát nem tudom használni. Valakinek valami ötlet?

Hello!

Unfortunately my wife entered the wrong pin code on the card and now I can’t use it for online payments only, apple pay has blocked the card and it doesn’t work with the right pin code. I have already read that you have to change the PIN code in ATMs. I have been to 3 ATMs yesterday, but after entering the new PIN I get an error message (I have tried several banks’ AMTs, the PIN was 4 digits as it was written in the description and I have tried other numbers) I have tried Support but they do not write back, even though I am in a metal package. I cannot use the card. Anyone have any ideas?

Helló!

When there are too many incorrect PIN or CVC entry attempts, we’ll block your card to keep it safe in case it’s stolen.

Once we’ve blocked your card, you’ll receive a notification instructing you to unblock your PIN or your CVC depending on what is needed.

You’ll be able to action this in the account tab of your app.

1 Like

Köszi az infót!

1 Like

This topic was automatically closed after 3 days. New replies are no longer allowed.